BSCI – Sedex

BSCI

BSCI Nedir?

BSCI, Brüksel merkezli Dış Ticaret Birliği (FTA) tarafından başlatılmış özel bir standarttır. BSCI, ILO’nun (Uluslararası İşçi Organizasyonu) iş ve işçi güvenliği standartlarını temel alır ve tedarik zincirinin sosyal performanslarının sürekli olarak iyileşmesini teşvik eder. Hedef SA 8000 veya eşleniği gibi standartlarca belgelendirilmiş olmak, böylece sürdürülebilir çalışma koşullarını dünya genelinde desteklemektir.

BSCI kriterlerinin ana maddeleri şunlardır;

BSCI Denetimi

BSCI Denetçisi sektörde deneyimli birisidir, yani tekstil sektöründe Bsci denetimine tekstil sektöründe deneyimli Muhtemelen Tekstil Mühendisi, Gıda sektöründe Bsci denetimine gıda sektöünde deneyimli muhtemelen gıda mühendisi bir bsci denetçisi gerçekleştirir.

Bsci denetimi yapabilecek kişi mutlaka SA 8000 Sosyal Uygun Denetimi Denetçi Eğitimi ve Sertifikasını almış biri olmalıdır. Denetimin dayanağı İş Kanunu ve İş Güvenliği Kanunu ile ILO yasalarıdır. Genel olarak bu kanun ve yasaların maddeleri BSCI Denetim Kriterlerini oluşturur. BSCI Denetimine girecek bir işletme hangi sektörde olursa olsun, bu kanunlar ve yönetmeliklerine uygun çalışmak zorundadır. Başta mesailer, ücret ödemeleri, izinler, molalar, eğitimler, işçi talimatları, acil durum önlemleri, ekipmanların kullanımı ve talimatlar,

işçilerin talimatları ve işverenin politikası bu işin temelini oluşturur. Hangi sektörde olursanız olun eğer bu işi daha kısa sürede nizami olarak gerçekleştirmek istiyorsanız bsci konusunda referansları olan iyi bir danışmanlık firması bulmalısınız.

BSCI Konusunda referans projeleri olanbu danışmanlık şirketinin yasal statüsü, yetki belgeleri ve danışmanlık yapacak sertifikalı uzmanları olmasınadikkat edin.

Bsci kriterlerine hazırlanmanın önemli bir noktası da bsci denetimi geçirecek işletmenin tedarikçilerinin de BSCI Kriterlerine uygunluğunun denetlenmesi gerekir. Örneğin triko fabrikası iseniz iplik aldığınız, hizmet aldığınız, etiketler dahil fason üretim yaptırdığınız tüm üreticilerin de BSCI denetim kriterlerine uygun olarak çalışmaları gerekir.

BSCI SCORE

Sedex

Sedex Nedir?

Sedex Etik Ticaret Denetimi Şartları

Sedex etik ticaret denetimi şartları konularını alt kısımda maddeler halinde bulabilirsiniz.

Zorla Çalıştırılmanın Engellenmesi
Toplu sözleşme ve Birleşme özgürlüğü
Ayrımcılığın Engellenmesi
Fiyatlandırma
Mesai saatleri
Iş yerinde Güvenlik ve Sağlık
Çocuk personel yasağı
Disiplin Cezaları faaliyet Yasağı ve Zorla ve Zorunlu Çalıştırma
Çevre ve çevre güvenliği konuları
Yönetim Ağları